23 Mar 2018

Art Studies Readings 2018

Art Studies Readings 2018
Programme
Old Art Module,
Hall 1
23 March 2018 (Friday)
 
 
9:45–10:00 am Welcoming speech by Associate Professor Dr. Emmanuel Moutafov, Director of the Institute
of Art Studies, BAS
 
MORNING SESSION
 
TRENDS IN THE BALKAN ART
Moderators: Barbara Crostini, Elissaveta Moussakova
10:00-10:15 am NENAD MAKULJEVIĆ (Belgrade) “Marginal” in Early Modern Balkan Visual Culture
10:15-10:30 am THEOHARIS TSAMPOURAS (Thessalonica) On Becoming Marginal: The Unexplored Gap between Post-Byzantine and Academic Art
10:30-10:45 am LILJANA STOŠIĆ (Belgrade) Western European Prints in the Religious Art of Balkan Countries (18th–19th cc.)
10:45-11:00 am SANJA PAJIĆ (Kragujevac) Antonin Stránský ─ un chercheur oublié des monuments médiévaux balkaniques
11:00-11:15 am Coffee/tea break
11:15-11:30 am Yuliana Boycheva (Athens) Russian Icons as an Element of the Balkan Visual Culture
11:30-11:45 am ELENA DANA PRIOTEASA (Cluj-Napoca) The Byzantine Style in the Medieval Wall Paintings in Transylvania: Monuments, Artistic Trends, and Ways of Transmission
11:45-12:00 am CRISTINA COJOCARU (Bucharest) The Decline of Byzantine Tradition in Wallachia’s Religious
Painting of Early Modern Times
12:00-12:15 IOANNIS VITALIOTIS (Athens) Late Byzantine and Early Post-Byzantine Painting in a Borderland:
Considering Some Frescoes with Slavonic Inscriptions in the Peshkοpi Area, Eastern Albania
12:15-12:45 Discussion
 
AFTERNOON SESSION, Hall 1
MANUSCRIPTS
Moderators: Emma Мaajan Fanar, Margarita Kujumdzhieva
2:30-2:45 pm ELISSAVETA MOUSSAKOVA (Sofia) A Forgotten Manuscript from the Slavonic Collection in the Russian National Library
2:45-3:00 pm BARBARA CROSTINI (Uppsala) Marginalia in Ireland, Trinity College Dublin, MS 922: Interpreting Homer in Text and Image
3:00–3:15 pm Coffee/tea break
3:15-3:30 pm SVETLANA SMOLJČIĆ-MAKULJEVIĆ (Belgrade) Hybridity or Marginality. The Visual Identity of Illumination of Glagolitic Breviary of Vid of Omišalj
3:30-3:45 pm JOVANA Stanojlović (Belgrade) Ornamentation of Romil’s Tetraevangelion from the Collections of the Monastery of the Patriarchate of Peć of the Late Fourteenth Century
3:45-4:00 pm MLADOST VULKOVA (Sofia) Hidden Autographs and Drawings by Medieval Icon-painters
4:00-4:15 pm RUMIANA DECHEVA (Sofia) Restoration of Badly Damaged Texts of Manuscripts: Ethical and Technological Challenges
4:15-4:45 pm Discussion
 
AFTERNOON SESSION, Hall 2
ARCHITECTURAL IMAGES
Moderators: Nenad Makuljević, Alexander Kujumdzhiev
2:30-2:45 pm MARKO KATIĆ (Belgrade) Erusalimii and the Representations of the Architecture of the City of Jerusalem
2:45-3:00 pm SAHA LOZANOVA, STELA TASHEVA (Sofia) Architectural Images on Oriental Carpets
3:00-3:15 pm LUBOMIR MIKOV, ANKA STOILOVA (Sofia) Lithographs Representing Shrines in Mecca and Medina
3:15-3:30 Discussion
3:30-3:45 Coffee/tea break
SECOND AFTERNOON SESSION, Hall 2
 
MARGINAL AND MARGINALISED OBJECTS
Moderators: Nenad Makuljević, Aleksandar Kujumdzhiev
3:45-4:00 pm VUK DAUTOVIĆ (Belgrade) Liturgical Rite and its Marginal Objects
4:00-4:15 pm DARINA BOIKINA (Sofia) ‘And Something Starlike Was Shimmering There’: Something New about a Well-known Object
4:15-3:30 pm BOIAN ALEXANDROV (Sofia) Proskynetaria of the Period of Bulgarian National Revival. Non-typical Monuments
4:30-4:45 pm GEORGI PARPULOV (Plovdiv) A Late Medieval Plate from the Collections of the National Museum of Archaeology
4:45-5:00 pm Discussion
 
24 March 2018 (Saturday)
MORNING SESSION, Hall 1
ICONOGRAPHY
Moderators: Svetlana Smoljčić-Makuljević, Yuliana Boycheva
10:00-10:15 am ROSITSA GICHEVA (Sofia) Ivy in the Religion and Art of Ancient Thracians
10:15-10:30 am MARINA KOLEVA (Sofia) On the Frontiers of the Empire
10:30-10:45 am NIKOS CHAUSIDIS (Skopje) Pre-Christian Paradigms of Some Motifs from Byzantine Painting from the Territory of the Republic of Macedonia
10:45-11:00 am ROSA D`AMICO (Roma) Les fresques de Montvolo: un sycle “émarginé” de la Montagne Bolonaise
11:00-11:15 am Coffee/tea break
 
11:15-11:30 am ALEKSANDRA KUČEKOVIĆ (Belgrade) The Three-headed Holy Trinity Icons from Croatia – on theMargins of Post-Byzantine Popular Piety
11,30-11,45 EMMA MAJAN FANAR (Haifa) Decrypting Early Byzantine Iconography in Shivta
11:45-12:00 am ANASTASIA KESHMAN (Jerusalem) Panagia Ierosolymitissa, the Virgin of Jerusalem – An Icon from the Centre of Christianity or a Peripheral Artefact?
12:00-12:15 CIPRIAN FIREA (Cluj-Napoca) Identities Revealed by Symbols and Details: Patrons and Painters of Late Medieval Transylvanian Altarpieces
12:15-12:30 Discussion
 
MORNING SESSION, Hall 2
TEXT-IMAGE HISTORY
Moderators: Julija Trichkovska, Vania Sapundzhieva
10:00-10:15 am CONSTANTIN CIOBANU (Bucharest) The External Wall Paintings in the Sixteen-Century Moldova and the Façade Wall Paintings of the Wallachian Churches in the Late Eighteenth – First Half of the Nineteenth Century (Literary Sources of the Ancient Wise Men and Sibylla’s Prophecies)
10:15-10:30 am Nikolaos Mertzimekis (Thessalonica) Russian Embroidered Garments Bearing Donor’s Inscriptions at Athonite Monasteries: A Source of Memory and Knowledge
10:30-10:45 am DIMITRIOS LIAKOS, CHRISTOS STAVRAKOS (Thessalonica, Ioannina) ‘Alive Histories’ in Writing Matters: Recent Data and New Approaches in a Little-known Material
10:45-11:00 am Coffee/tea break
 
11:00-11:15 am ANGEL NIKOLOV (Sofia) Inscriptions on Holy Tables from Strandja
11:15-11:30 am TSVETAN VASILEV (Sofia) Text Metamorphoses on the Representations of Rev. Cyriacus. A Hermit from Bulgaria
11:30-11:45 am Discussion
 
AFTERNOON SESSION, Hall 1
ICONOGRAPHY
Moderators: Anastasia Keshman, Angel Nikolov
1:45-2:00 pm ALEXANDER PREOBRAZHENSKY (Moscow) Iconographical ‘Mistakes’ in the Rus’ Medieval Art
2:00-2:15 pm Svetlana Pejić (Belgrade) The Holy Mother Intercessor with God, Church of the Presentation of the Holy Mother of God, Monastery of Jašunja (1499)
2:15-2:30 pm KONSTANTINOS GIAKOUMIS (Tirana) Painting the Socially Marginalised People in Post-Byzantine Painting
2:30-2:45 pm Vania Sapundzhieva, TODOR ENCHEV (Veliko Tarnovo) Iconographical Models of SS Charalampus and Photina at the Church of the Nativity, Arbanassi: Between Authorship and Tradition
2:45-3:00 pm JULIJA TRICHKOVSKA (Skopje) Presentation of the Prophet Malahiah within the Composition of the Last Judgment
3:00-3:15 pm Coffee/tea break
 
3:15-3:30 LUBEN DOMOZETSKI (Sofia) The Images of Warrior Saints Demetrios and George at the Church of St George, Patalenitsa, region of Pazardjik
3:30-3:45 MARGARITA KujumdzhievA (Sofia) Tracing an Assumption: The Hospitality of Abraham as Part of Late Medieval Iconostasis
3:45-4:00 pm IVANKA GERGOVA (Sofia) Christ’s Last Steps
4:00-4:15 ELENA POPOVA (Sofia) From St James the Persian to Balkandji Iovo
4:15-4:45 pm Discussion
 
AFTERNOON SESSION, Hall 2
ARTISTS AND ART MONUMENTS
Moderators: Joannis Vitaliotis, Stela Tasheva
1:45-2:00 pm MARIA KOLUSHEVA (Sofia) The Subject of the Most Holy Mother of God from the Prothesis of the Church of the Assumption, Monastery of Piva, Montenegro, in the Context of Some Early Seventeenth-century Balkan Monuments
2:00-2:15 pm VICTORIJA POPOVSKA-KOROBAR (Skopje) Searching for the Paintings by Theodosiy of Veles in the Early Nineteenth Century
2:15-2:30 pm ANETA SERAFIMOVA (Skopje) Filling in the Nineteenth Century Painters’ Register: Damjan Zograf
from Kruševo
2:30-2:45 pm LJILJANA ŠEVO (Banja Luka) Two Pieces of News about Pavle Cvjetković, a Little-known Painter
2:45-3:00 pm Coffee/tea break
 
3:00-3:15 pm ALEXANDER Kujumdzhiev (Sofia) Icons by Nikephoros Zograph in Bulgaria Ascribed to Other Painters
3:15-3:30 pm JEHONA SPAHIU (Skopje) The Last Judgement in the Church of St. George in Banjani
3:30-3:45 MAYA ZAKHARIEVA (Sofia) The Church in the Village of Kereka, Region of Gabrovo
3:45-4:00 pm MARIELA STOIKOVA (Sofia) Results of Exploring Churches in the Regions of Breznik and Trun
4:00-4:15 pm IVAN VANEV (Sofia) The Catholicon of the Monastery of St John of Rila, Kurilo, and its Preservation
4:15-4:30 pm ELENA GENOVA (Sofia) The Last Icon Painters of the School of Bansko: Ivan Kostov Terziev
4:30-4:45 pm Vladimir Dimitrov (Sofia) Iconographic and Stylistic Specifics of Kosta Gerov-Antikarov’s Oeuvre
4:45-5:00 pm Discussion
 
Hall 1
5:00-5:10 pm CLOSING REMARKS
A cocktail party for the participants