Представяне на постиженията на учените от Института за изследване на изкуствата към БАН за 2024 г. и връчване на годишните награди Съживено наследство / Animated Heritage.
През последните дни на изтичащата 2024 г. в залата на Института за изследване на изкуствата към БАН се състоя публично представяне на научните издания и постижения през годината.
Доц. д-р Стефка Венкова, научен секретар, запозна присъстващите с публикациите на учените от Института, сред които 13 монографии; пълният набор от броеве на двете академични списания „Българско музикознание“ и „Проблеми на изкуството“, реферирани в ERIH PLUS; двата тома „Изкуствоведски четения“ Метаморфози / Metamorphoses, индексирани в Web of Science; както и електронното издание „Платформа за изкуства“.
Бяха представени и колективните проекти с външно финансиране. Проф. д.н. Александър Донев оповести мащабната дейност по ръководения от него проект към Фонд „Научни изследвания“ „Кинокултура, изкуства и национални образи в България (КИНО.БГ). Формиране на обществената значимост на филмовата култура в периода между двете световни войни", включваща организиране на научна конференция и участие в още 7 научни форума, публикуване на 20 научни статии и две монографии по тематики на проекта, организиране на изложби, заснимане на подкаст.
Гл. ас. д-р Дарина Бойкина, ръководител на проекта „Литургични предмети в контекста на златарското изкуство през периода на османска власт (по материали от Пловдивска епархия)", финансиран от Фонд „Научни изследвания“ от „Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания на млади учени и постдокторанти", представи интензивната работа на екипа, включваща организирането и провеждането на престижна международна конференция с участието на 20 изявени учени в областта от чужбина, публикуването на сборник с резюмета на докладите от нея, както и 9 участия в различни научни форуми.
Доц. д-р Димитрина Попова представи обемната дейност на проекта „Топоси на паметта: българско културно наследство“, финансиран по Национална научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“. Реализирани са две специализации на един млад и един утвърден чуждестранен българист в Института за изследване на изкуствата, подпомогнат е 1 млад чуждестранен учен за издаване на първа монография и работа по научни проекти. По проекта са разработени 21 доклада, изнесени на национални и международни научни форуми, има 10 научни публикации, в това число две монографии на учени от Института. Проведен е научен семинар „Топоси на паметта: българско културно наследство“. Дигитализирани са редица документи, извършено е заснемане и триизмерна реконструкция и визуализация на обекти от архитектурното наследство в България.
Доц. д-р Иван Ванев, ръководител на успешно отчетения през 2024 г. проект „Приносът на Иван Гошев за формирането на Иконографския отдел на НЦИАМ (проучване и документиране на архиви и колекции)“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“, запозна аудиторията с резултатите от мащабната работа на екипа. В хода на проекта са документирани и изследвани всички иконописни произведения от Иконографския отдел на музея – значителен по своя обем и разнообразие фонд, с хронологични граници от края на XIII до ХХ в., съставен от иконописни произведения, които в голямата си част не са били експонирани и проучвани. Публикуваната по проекта колективна монография „Икони от Националния църковен историко-археологически музей“, издание на Института, е значимо научно изследване с фундаментален характер.
Представянето на постиженията бе последвано от официална церемония, на която директорът на Института проф. д-р Йоана Спасова-Дикова връчи годишните награди Съживено наследство / Animated Heritage на Института за изследване на изкуствата за особен принос в творческата интерпретация на традициите и ценностите от българското и световно културно наследство в съвременно произведение на изкуството. В категория „Екранни изкуства“ бе отличен проф. Георги Дюлгеров, кинорежисьор и сценарист, във връзка с 80-я му юбилей, а в категория „Изобразителни изкуства“ – художникът Алцек Мишев за цялостното му творчество.