Интерактивна изложба за българското архитектурно наследство се откри в Берлин
На 13 май 2025 г. в залата на Българския културен институт в Берлин се откри интерактивната изложба „Архитектурно наследство във виртуална реалност“, реализирана от Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките и в рамките на Националната научна програма за развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина (ННП „Българистика – РМС №205/07.04.2022).
Приветствени думи пред гостите изказаха проф. Йоана Спасова-Дикова, директор на Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките (БАН), и г-н Борислав Петранов, директор на Българския културен институт в Берлин. След това доц. д-р арх. Димитрина Попова от Института за изследване на изкуствата към БАН и автор на триизмерните дигитални реконструкции, разказа за концепцията на проекта: как новите дигитални технологии откриват нови възможности за изучаване на архитектурното наследство по иновативен начин.
Специален интерес предизвика представянето във виртуална реалност на триизмерните реконструкции на тракийски гробници, римски вили и възрожденски къщи. С помощта на VR-очила присъстващите гости се потопиха в различни епохи.
Техническата подкрепа на виртуалното пътешествие бе на Камен Табаков от БАН. В рамките на изложбата от 13 до 18 май бяха направени още няколко демонстрации на обекти от архитектурното наследство във виртуална среда.
През летните месеци на 2025 изложбата ще бъде достъпна за посетители в Българския културен институт в Берлин.