Екранни изкуства
Ян Шванкмайер e член на сюрреалистката група в Чехословакия. Макар че започва кариерата си по едно и също време като останалите представители на Новата …
Чехословашките автори проявяват чувствителност към сюрреалистичната кинематография, но авангардът при тях разцъфтява десетилетия по-късно. Сред най-впечатляващите игрални филми със сюрреалистичен модус са „Нещо …
На 5-ти декември в галерия „Синтезис“ се откри фотоизложбата на Гаро Кешишян …
В извънредния свят на Тим Бъртън фантастичното, хумора и красотата са неотделими от ужаса или по-скоро необичайните форми на живот. Филмите на Бъртън са …
Субективната камера или англоезичното понятие, обозначаващо този тип кадровка, POV (Point-Of-View) shot, е техника използвана в авангардното и експериментално кино, основна в съвременни видеоформати …
За поредна година Международният фестивал за анимационно кино „Златен Кукер – София“ доказа безграничните изразни възможности на анимационното изкуство. Селекцията от филми включва множество …
Изобразителни изкуства
„Артдеко Будапеща”/Изложба плакати (1925-1938) на Унгарската национална галерия, 6 февруари – 31 март. Институт Лист София, ул. „Аксаков”16
Често, …
След необичайно затишие за Международните фотографски срещи в Пловдив от само две представяния през …
Килики Захариас е авторка на дисертация върху руския авангард и символизъм, с фокус върху творчеството на Михаил Врубел. От 2009 г. е кураторка в …
Това е част от по-дълъг разговор по проект на Ирина Генова за Института за изследване на изкуствата, посветен на влиянието на интернет върху знанията …
През цялата си над сто и осемдесет годишна история фотографията е имала сложни и противоречиви отношения с живописта. В противовес на това тя винаги …
Дамян Дамянов е известно име в съвременното изкуство на книгата, плаката, пощенската марка. Сред по-широката публика той е познат с множество талантливи художествени реализации …
Музика
Срещите на българската общественост с китайските изкуства и култура се осъществяват най-често във връзка …
На 10 септември 2024 академик Васил Казанджиев навърши 90 години. И това е важен повод за благодарност към Твореца. …
Венецианското биенале 2024 започна своя живот. Общият тематичен проект под заглавие „Чужденци навсякъде“ (по наименованието на серия от инсталации на колектива Claire Fontaine) е …
Годината на 90-годишнината на един от големите ни музиканти – академик Васил Казанджиев започна с премиера в Ню Йорк. На 11 януари 2024 на …
„Парсифал“ (1882) е последното музикално-сценично произведение на Рихард Вагнер (1813–1883). Авторското либрето на композитора е вдъхновено най-вече от едноименна епическа поема (на немски език: …
Колекцията „Ръкописи, старопечатни книги, редки и ценни издания“ е част от структурираните сбирки на Библиотеката при читалище „Съгласие 1869“ – Плевен. Образците се съхраняват …
Театър
На официална пресконференция в галерия „Средец“ бяха обявени националните награди „Икар“ 2024 на Съюза …
Текстовете на Георги Господинов носят в себе си силна съвременна театралност. И тук не говорим само за драматичните му работи (досега той има две …
Гостувалото съвсем наскоро представление на театър БИТЕФ „Способността на птиците да се забавляват“ в рамките на кукления фестивал Пиеро 2023 в Стара Загора ни …
На всеки четири години Прага се трансформира в огромна театрална сцена, която събира на едно място сценографи, дизайнери, режисьори, артисти и публика от целия …
На 10 юни с яркия танцов спектакъл „Страст“ на Фламенко балет Барселона от Испания завърши 31-вото издание на Международния театрален фестивал „Варненско лято“ (1–10 …
Тазгодишното издание на фестивала „Друмеви театрални празници“, който се провежда в град Шумен, всъщност е второто след пандемията от COVID-19, която категорично промени дневния …
Архитектура
„България и Украйна в историята на Европа“ – това беше темата на международната научна конференция, състояла се по повод 100-годишнината от установяването на дипломатически …
Конгресите по тракология започват през 1972 г. в София, което съвпада с основаването на Института по тракология към БАН, който днес е в рамките …
Обществото за интелектуална история (International Society for Intellectual History – ISIH) е създадено през 1994 г. Традиционно, под понятието „интелектуална история“ се разбира разпознаването …
Свободният ханзейски град Хамбург днес впечатлява гостите с мащаба на архитектурата, с просторните си булеварди… …
През юли 2016 в Солун се проведе Шестата международна конференция за типография и визуална комуникация (ICTVC) с тема „Обсъждане на приоритетите|Разработване на поле“ с …
Държа в ръце малка книжка в любимия „архитектурен“, почти квадратен формат, с минималистки образ на корицата – изразителен подпис, град и година върху светъл …