Екранни изкуства
Завладяващ. Пъстър. Многолик. Изненадващ. Очароващ. Смешен. Наивен. Страшен. Мистериозен. Притаяващ дъха. Вълшебен. Зрелищен. Красив. Опасен. Мил. Неочакван. Вихрен. Светещ. Пищен. Спиращ ритъма на сърцето. …
Съвременното българско документално кино като цяло е на високо ниво, погледнато от няколко различни позиции. То стои стабилно и като брой произведени филми, и …
Галерия „Синтезис“ и Българска национална филмотека откриха на 1-ви март изложба от фотографски портрети на български актьори, създадени по време на снимките на много …
На 25 ноември в Дом на киното се откри изложба фотографии от Панайот Бърнев, която може да бъде видяна до 12 декември. Роден в …
България е в очакване на ново правителство и нов министър на културата. „Промяната продължава“. Неминуемо политическото риалити шоу вдига напрежението. На 25 ноември …
Годините работа на Боряна Пандова като официален фотограф на София Филм Фест (от 2014 година насам) ѝ дават възможност да се срещне и снима …
Изобразителни изкуства
Нина Ковачева и Валентин Стефанов, Нина&Вале, „нинавале“ са визуални артисти от Париж и София, които от десетилетия са пример за характерния за съвременните художествени …
Срещнах се с Калина Тасева, за да обогатя проучванията си във връзка с докторската ми теза, посветена на дейността на съюзната галерия на ул. …
Художникът Мильо Балтов е една от интересните фигури от сферата на академичното църковно изкуство в началото на ХХ в. и е непознат за публиката. …
През месец юли тази година в Гьоте-институт се състоя изложбата на Боряна Росса „Отклонение: Жените в българското кино“ с кураторка Стефка Цанева. Изложбата представлява …
През изминалата година екип от млади учени от сектор Изобразителни изкуства на Института за изследване на изкуствата, БАН, фокусира своите усилия в проучване на …
Точно преди двайсет години – през декември 2001, Вила Тугендхат е включена в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Сега тя …
Музика
Митът за скулптора Пигмалион вълнува човечеството столетия наред – Пигмалион, който създава най-красивата скулптура на жена – Галатея, а когато се влюбва в творението …
В „Гранд оперa“, която от м. април т.г. има за свой директор 40-годишния Густаво Дудамел – диригент с шеметна кариера, паралелно оглавяващ и Филхармоничния …
Създадена преди почти 50 години, Камерна опера – Благоевград като почти всяка културна институция в България преживява своите възходи и падения. Това е единственият …
„Танго“ на Софийска опера е балет, който, убедена съм, ще се играе дълго и ще има пълни салони, защото е направен със страст, въздейства …
През 80-те години на миналия век “Children’s Songs” на Чик Кърия минаваха за остър джаз авангард, изсвирването им технически беше „детска“ работа, но артистизмът …
Включени в Календара на културните събития на Столична община за 2020 година, носители на лейбъла за качество „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа“ на …
Театър
Най-новата премиера на Театър София „Горчивите сълзи на Петра фон Кант“ по известната пиеса и филма на Фасбиндер (1945–1982) от 1972 г. безспорно се …
Роденият преди 400 години Жан-Батист Поклен, известен като Молиер, създава няколко театрални компании, част …
Българската публика не за първи път се среща с работата на Ян Фабр, един от емблематичните автори от следвоенния европейски авангард. Фабр е артист, …
„Госпожица Юлия“ на Аугуст Стриндберг има устойчив сценичен живот в българската практика, а някои от интерпретациите през годините се превръщат в знакови спектакли. Такива …
„Духът на Гогол“ по Николай В. Гогол, режисура: Биляна Петрова, сценография и костюми: Изабела Манолова, музика: Гьорги Георгиев, вокали: Кирил Хаджиев – Тино & …
Театралният живот в България преживява политическите промени и социалните кризи след 1989 година травматично. Променената публичност неизбежно дава своето отражение върху театралния спектакъл и …
Архитектура
„България и Украйна в историята на Европа“ – това беше темата на международната научна конференция, състояла се по повод 100-годишнината от установяването на дипломатически …
Конгресите по тракология започват през 1972 г. в София, което съвпада с основаването на Института по тракология към БАН, който днес е в рамките …
Обществото за интелектуална история (International Society for Intellectual History – ISIH) е създадено през 1994 г. Традиционно, под понятието „интелектуална история“ се разбира разпознаването …
Свободният ханзейски град Хамбург днес впечатлява гостите с мащаба на архитектурата, с просторните си булеварди… …
През юли 2016 в Солун се проведе Шестата международна конференция за типография и визуална комуникация (ICTVC) с тема „Обсъждане на приоритетите|Разработване на поле“ с …
Държа в ръце малка книжка в любимия „архитектурен“, почти квадратен формат, с минималистки образ на корицата – изразителен подпис, град и година върху светъл …