Екранни изкуства
Ян Сверак е голямата звезда на съвременното чешко кино. Дипломната му работа от прочутия пражки киноуниверситет ФАМУ – късометражният „Нефтианци“, получава „Оскар“ за студентски …
Мартин Кембъл е кино и телевизионен режисьор. Става известен с британския минисериал Edge of Darkness (1985), за който печели наградата BAFTA. През 90-те години …
Проектът „Анимационен буквар“ е съвместна инициатива на „Асоциацията на българските анимационни продуценти“, Институтa за изследване на изкуствата при БАН, продуцентските компании „Зографик филм“ и …
Страховити морски чудовища с множество пипала, героични пиратски набези, скитосвания по световните океани, странни дълбоководни обитатели, неземни песни на загадъчни сирени, географски открития на …
Дойде ли лятото в Ниш става много горещо. Наистина. И не само заради особеностите на сезона, а и от друга гледна точка. Сръбският град …
Завладяващ. Пъстър. Многолик. Изненадващ. Очароващ. Смешен. Наивен. Страшен. Мистериозен. Притаяващ дъха. Вълшебен. Зрелищен. Красив. Опасен. Мил. Неочакван. Вихрен. Светещ. Пищен. Спиращ ритъма на сърцето. …
Изобразителни изкуства
Дамян Дамянов е известно име в съвременното изкуство на книгата, плаката, пощенската марка. Сред по-широката публика той е познат с множество талантливи художествени реализации …
На 4 и 5 ноември 2022 г. в Белградския университет се проведе конференция, посветена …
„Стената“ / „Желязната завеса“ от варели на ул. „Висконти“ е провокативна „премиера“ в пространството на големия град, а опакованата Триумфална арка е прощаване с …
Нина Ковачева и Валентин Стефанов, Нина&Вале, „нинавале“ са визуални артисти от Париж и София, които от десетилетия са пример за характерния за съвременните художествени …
Срещнах се с Калина Тасева, за да обогатя проучванията си във връзка с докторската ми теза, посветена на дейността на съюзната галерия на ул. …
Художникът Мильо Балтов е една от интересните фигури от сферата на академичното църковно изкуство в началото на ХХ в. и е непознат за публиката. …
Музика
Колекцията „Ръкописи, старопечатни книги, редки и ценни издания“ е част от структурираните сбирки на Библиотеката при читалище „Съгласие 1869“ – Плевен. Образците се съхраняват …
Между 3 и 15 август 2023 г. само за 12 дни ще бъдат изнесени 11 дневни и вечерни представления на пиесата „История за чайка …
На 8 юни 2023 г. в Китайския културен център в София беше представена китайската музикална традиция Оу юе, буквално: „музика на купите“, поетично: „музика …
Сред акцентите на изключително богатата и разнообразна програма на 54-тото издание на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“, преминало под мотото „Единство в многообразието“, беше …
Двама високообразовани музиканти – Сяо Ма и Джан Донфан – посетиха нашата държава по покана на Посолството на Китайската народна република в Република България …
Това е джазът, разбира се. Припознава се от голяма част от американците като изживяване на времето в музициране, като форма на себеизразяване в комуникация, …
Театър
На всеки четири години Прага се трансформира в огромна театрална сцена, която събира на едно място сценографи, дизайнери, режисьори, артисти и публика от целия …
На 10 юни с яркия танцов спектакъл „Страст“ на Фламенко балет Барселона от Испания завърши 31-вото издание на Международния театрален фестивал „Варненско лято“ (1–10 …
Тазгодишното издание на фестивала „Друмеви театрални празници“, който се провежда в град Шумен, всъщност е второто след пандемията от COVID-19, която категорично промени дневния …
Намирам за особено важно да бъде коментирана постановката на романа „Хоро“ от Антон Страшимиров в Народния театър по няколко причини. Първо, от една страна, …
„Следващият“ из „Хрониките на следователя“ беше финално представление на втория модул от „Училище за …
Неслучайно Електра интензивно населява драматургията на първата половина на XX век под формата на различни преработки на античния сюжет. Можем да потърсим логиката на …
Архитектура
„България и Украйна в историята на Европа“ – това беше темата на международната научна конференция, състояла се по повод 100-годишнината от установяването на дипломатически …
Конгресите по тракология започват през 1972 г. в София, което съвпада с основаването на Института по тракология към БАН, който днес е в рамките …
Обществото за интелектуална история (International Society for Intellectual History – ISIH) е създадено през 1994 г. Традиционно, под понятието „интелектуална история“ се разбира разпознаването …
Свободният ханзейски град Хамбург днес впечатлява гостите с мащаба на архитектурата, с просторните си булеварди… …
През юли 2016 в Солун се проведе Шестата международна конференция за типография и визуална комуникация (ICTVC) с тема „Обсъждане на приоритетите|Разработване на поле“ с …
Държа в ръце малка книжка в любимия „архитектурен“, почти квадратен формат, с минималистки образ на корицата – изразителен подпис, град и година върху светъл …