13 мар 2025

Представяне на книгата „Икони от Националния църковен историко-археологически музей“, издание на Института за изследване на изкуствата

Книгата „Икони от Националния църковен историко-археологически музей“ беше официално представена на 11 март 2025 г. В препълнената тържествена зала „Проф. Марин Дринов“ на Българската академия на науките присъстваха председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева, Техни Високопреосвещенства Великотърновският митрополит Григорий, Неврокопският митрополит Серафим и Мелнишкият епископ Герасим – гл. секретар на Св. Синод, зам.-председателят на БАН проф. Щелиян Щерионов, доц. Пламен Славов – съветник по култура на президента на Република България, членове на Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН, представители на академичните среди, творци и интелектуалци, а водещ на представянето беше акад. Иван Гранитски.
Председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева откри събитието и поздрави членовете на екипа, създал „наистина уникално издание, както по своето съдържание, така и по своята форма и значимост“. Тя изрази своите адмирации и благодарност към Българската православна църква и Светия ѝ Синод „за това, че отваря своите архиви и музеи за работа на учени“, което е „едно забележително сътрудничество“ с впечатляващ резултат и с перспектива за развитие в бъдеще „в името на духовното здраве и благополучието на нашия народ“.  
Неврокопският митрополит Серафим отправи благопожелания към екипа от името на Негово Светейшество Българския патриарх Даниил и отбеляза, че изданието е от огромна полза „за всички, които имат интерес и се трудят в областта на иконописта, но и на реставрацията“ и за всички онези, които „биха желали със своите възможности и трудове да подкрепят опазването“ на светините на Църквата ни, „които изискват по-благоговейно отношение и грижа“. Той завърши с пожелание към екипа за още много бъдещи научни изследвания на богатото ни църковно художествено наследство.
Индивидуалните приноси на членовете на екипа в изпълнението на проекта представи накратко доц. Иван Ванев, негов ръководител. Той поднесе благодарности на всички колеги, непосредствено съдействали на авторския екип от учени от Института за изследване на изкуствата – БАН. Доц. Ванев изрази надежда, че ползотворното сътрудничество между Св. Синод на Българската православна църква и учените от Института ще продължи и в бъдеще. Изказвания във връзка с проекта и изданието имаха също така доц. Иван Рашков, директор на НЦИАМ, който представи накратко историята на музея и неговите ръководители, и Наталия Неделчева от НЦИАМ, която отправи още благодарности към допринеслите при работата по проекта. Бе поднесено и приветствие от Председателя на Народното събрание доц. Наталия Киселова.
Тържествената част завърши с представяне на изданието по същество, направено от проф. Георги Николов от катедра „История на България“ в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той изтъкна приноса на екипа за обогатяването на биографията на изтъкнатия учен протойерей Иван Гошев с нови ценни сведения, базирани на архивни материали. Проф. Николов проследи структурата на тома, подчерта неговото научно значение, интердисциплинарния му характер и новите подходи в него, като изтъкна, че „подобни монументални каталози се правят на 20-30 години един път и оставят следа за десетилетия напред“ и „в този смисъл книгата поставя един от стълбовете на научните постижения в българската хуманитаристика през XXI век“.
Припомняме, че изданието е резултат от научноизследователската работа на голям екип специалисти (Александър Куюмджиев, Веселина Йончева, Дарина Бойкина, Иван Ванев, Иван Рашков, Иванка Гергова, Майя Захариева, Маргарита Куюмджиева, Мариела Стойкова, Мария Колушева, Наталия Неделчева, Ралица Русева, Тереза Бачева, Цвета Кунева, Цветан Василев), осъществена с финансовата подкрепа на фонд „Научни изследвания“ на Министерство на образованието и науката. Проектът е изпълнен в сътрудничество с Националния църковен историко-археологически музей при Светия Синод, а изданието е посветено на 100-годишнината на музея и на дейността на неговия основател и дългогодишен директор протойерей Иван Гошев. В негова памет екипът и Институтът даряват значителна част от тиража, отпечатан с предвидените по проекта средства, на музея с надеждата, че това ще допринесе за развитието и по-доброто бъдеще на тази забележителна културна и духовна институция.

Photo credit: Julia Staneva ©

481989941_682608794190108_8491676187842521410_n 04_DSC_4079 10_DSC_4225 12_DSC_4232 06_420203_DSC_4155 05_DSC_4116 01_DSC_4085 07_DSC_4082 11_DSC_4098 09_DSC_4068 08_4052