15 апр 2025

Приключи Международната научна конференция „Изкуствоведски четения“ 2025. Модул „Ново изкуство“, 10-12 април, София, Институт за изследване на изкуствата, Българска академия на науките.

Завърши Международната научна конференция „Изкуствоведски четения“ 2025. Модул „Ново изкуство“ (10-12 април). В продължение на три дни в 14 тематични сесии и дискусии след всяка от тях повече от 60 учени от 8 страни дебатираха върху много актуалния проблем за изкуствата и архивите. Бяха представени изчерпателни доклади за състоянието на архивите в областта на театъра, изобразителните изкуства, музиката и екранните изкуства в България, както и в редица други европейски страни като Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Украйна, Латвия, Северна Македония. Бяха споделени различни гледни точки върху въпроса за ролята на артархивите за създаването на достоверна, задълбочена и обективна история на изкуствата; за професионалното, отговорно и адекватно съхранение, актуализиране и използване на съществуващите архивни фондове, както и за тяхното развитие днес, в епохата на новите технологии. Откроени бяха основните проблеми и добрите практики досега, както и най-подходящите пътища за съхраняване на съвременните артефакти и за използването на артархивите в следващите години. Специален акцент беше поставен върху присъствието и участието на изкуствения интелект в създаването и публичната видимост както на произведения на изкуството, така и на архивните фондове.
Заседанията на модул „Ново изкуство“ се излъчваха директно в интернет и биха могли да бъдат гледани на канала на ИИИзк в YouTube.
За поредна година Международната научна конференция „Изкуствоведски четения“ беше реализирана с подкрепата на Фонд „Научни изследвания“ на Министерство на образованието и науката (договор № КП-06-МНФ/46/16.12.2024 г).
Организаторите изказват благодарност и към Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН; Националния археологически институт с музей – БАН; Националната галерия и Регионалния исторически музей – София, които подкрепиха научния форум.

Photo credit: Julia Staneva ©